لاستیک تیوبلس

تایرها انواع مختلفی دارند و یکی از بهترین نوع آن‌ها لاستیک تیوبلس است که مزایا و معایبی نیز با خود به همراه دارد. در ادامه مقاله به طور کلی در مورد تایر تیوبلس توضیح خواهیم داد. به صورت کلی چیزهایی مانند میخ موجب نشتی هوا در تایر تیوبلس نمی‌شود و اگر تایر را به درستی نصب کرده باشید سرعت از دست دادن باد به طور متوسط 25% اتمسفر خواهد بود.

اگر تایر ماشین شما با سرعت بیشتری هوا را خالی می‌کند به احتمال زیاد درپوش سوزن باد کاملاً صفت بسته نشده است. در نتیجه قبل از این که به سراغ پنچرگیری بروید از سفت بودن آن مطمئن شوید. شما می‌توانید با خرید لوازم جانبی لاستیک از جمله واکس لاستیک به طولانی‌تر کردن عمر لاستیک خود کمک کنید.

 

برای دریافت مشاوره رایگان و همچنین ارتباط با مدیریت جهت ثبت سفارش، کلیک کنید.

 

فرق لاستیک تیوبلس با معمولی

لاستیک تیوبلس نسبت به لاستیک معمولی دارای تفاوت‌هایی است. تایرهای تیوبلس نصب آسان‌تری دارند. وزن سبک آن‌ها موجب کاهش وزن خودرو می‌شود. تعداد قطعات آن‌ها کم‌تر از تایرهای معمولی است و تعمیر کردن آن‌ها نیز ساده‌تر است. عمر تسمه درون لاستیک بیشتر از تایر معمولی است. کاهش انتقال حرارت از لنت ترمز، عمر تاج و دیواره جانبی لاستیک بیشتر است. حفظ تعادل بهتر به ویژه هنگام دور زدن، عدم انفجار لاستیک در اثر پنچری، بالا بودن ضریب ایمنی، بالا بودن فاصله زمانی بین پنچری و خوابیدن لاستیک، موجب می‌شود راننده بتواند ماشین را به تعمیرگاه برساند. کاهش میزان صدمات ناشی از دست‌اندازها، مقاومت بالا در برابر ضربات، نداشتن پنچری‌های کوچک، امکان نفوذ اشیای ریز از کناره لاستیک به درون آن وجود ندارد. اندازه و شکل ظاهری هر دو لاستیک باهم یکسان است و از این نظر تفاوتی با هم ندارند.

 

لاستیک تیوبلس چیست

 

لاستیک تیوبلس چیست؟

تایر تیوبلس از لحاظ ظاهری شبیه به تایرهای معمولی است، اما در جدار داخلی آن لایه نازکی وجود دارد که از جنس بیوتل است. این لایه موجب عایق‌بندی قسمت داخلی تایر می‌شود و از نشتی هوا جلوگیری می‌کند. در این نوع لاستیک به تیوب و روبان پلاستیکی دور چرخ نیازی نمی‌شود زیرا خود این ساختار موجب تشکیل مخزن هوا و نگهداری آن است. این موارد موجب می‌شود زمانی که چیزی مانند میخ وارد بدنه لاستیک شود، واکنش تایر نسبت به آن متفاوت از چیزی باشد که در لاستیک معمولی می‌بینیم.

اگر یک میخ وارد لاستیک معمولی شود موجب سوراخ شدن آن و در نتیجه خارج شدن سریع هوا می‌شود. اما در لاستیک تیوبلس وضعیت متفاوت است. این میخ عامل خارج شدن هوا از تایر نخواهد شد بلکه به عنوان درپوشی برای خروجی هوا عمل می‌کند و مانع از خارج شدن هوا می‌شود.

 

ساختمان لاستیک تیوبلس

تایرتیوبلس شامل بخش‌های مختلفی است که در قسمت پایین به آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

1. سطح آج
2. گوشه آج
3. لایه زیر آج
4. تسمه محافظ
5. شانه تایر
6. منجید
7. دیوار جانبی
8. استر داخلی
9. پوشش داخلی
10. نگه‌دارنده بید
11. بید
12. پرکننده
13. زهوار، این‌ها بخش‌های ساختمان تشکیل‌دهنده لاستیک تیوبلس هستند.

 

عملکرد لاستیک تیوبلس

در صورتی کهشی مانند میخ وارد بدنه لاستیک معمولی و تیوب شود با سوراخ کردن جداره آن‌ها موجب خارج شدن سریع هوا خواهد شد. این در حالی است که در لاستیک تیوبلس پس از ورود میخ به بدنه لاستیک تیوبلس پس از ورود میخ به بدنه لاستیک اطراف آن به سرعت آب‌بندی‌ شده و خود میخ نیز به عنوان درپوش راه خروج هوا را می‌بندد. یک تایر تیوبلس که درست نصب شده باشد، به طور متوسط باد را با سرعت 25% اتمسفر در روز از دست می‌دهد، لذا اگر تایر تیوبلس باد را با سرعتی بیشتر از مقدار ذکر شده از دست بدهد باید ابتدا از بابت سفت بودن درپوش سوزن باد اطمینان حاصل کرده، سپس به دنبال پنچری موجود در لاستیک گشت.

 

ترکیدن لاستیک تیوبلس

 

ترکیدن لاستیک تیوبلس

از دغدغه‌ها و نگرانی‌های رانندگان در زمان خرید لاستیک، خرید یک لاستیک تازه تولید شده است. متاسفانه در کشور ما لاستیک‌های خارجی بیشماری وجود دارد که بیش از پنج سال از تاریخ ساخت آن‌ها گذشته است. این مورد برای لاستیک‌های ساخت داخل کم‌تر وجود دارد. خطرات این لاستیک‌ها با توجه به شرایط آب و هوایی گرم و جاده‌های پردست‌انداز، رعایت نکردن سرعت مطمئنه و خانواده‌های پرجمعیت و تکمیل ظرفیت کامل خودرو توسط افراد خانواده و غیره باعث ناامنی استفاده از این لاستیک در جاده‌های کشور به خصوص در زمان مسافرت و استفاده از خودرو در مدت زمان و ساعت بیشتر می‌گردد. این لاستیک‌ها که در بازار به اصطلاح لاستیک انباری شناخته می‌شوند.

 

پنچرگیری تایر تیوبلس

در لاستیک‌های تیوبلس نیازی به باز کردن لاستیک از روی رینگ برای پنچرگیری وجود ندارد و در برخی از موارد می‌توان حتی بدون باز کردن چرخ، پنچرگیری را انجام داد. پنچرگیری در لاستیک تیوبلس به این صورت اتفاق می‌افتد که پس از خارج کردن شی خارجی، مقداری فیتیله مخصوص پنچرگیری به چسب مخصوص آغشته شده و داخل سوراخ ایجاد شده قرار می‌گیرد. چسب و فیتیله در چند دقیقه محکم شده و لاستیک قابل استفاده مجدد خواهد بود. اضافه‌های فیتیله داخل لاستیک نیز توسط یک تیغ از سطح بیرونی لاستیک جدا شده و صاف می‌شود.

 

مزایای لاستیک تیوبلس

 

مزایای لاستیک تیوبلس

لاستیک‌های تیوبلس دارای مزایای بسیار زیادی نسبت به لاستیک‌های نسل قبل هستند،  این امر موجب شده تا استفاده از آن‌ها به طور چشمگیری افزایش یابد و در حال حاضر در بازار خودرو تقریباً اکثر خودروها از لاستیک‌های تیوبلس استفاده می‌کنند. گسترش بازار لاستیک تیوبلس را می‌توان به دلیل بهره‌مندی از خصوصیات کیفی ویژه‌ای همچون ایمنی بالا، راحتی در کار و عملکرد خوب در میان انواع تایرهای دیگر دانست. تا پیش از ورود لاستیک‌های تیوبلس به بازار یکی از بزرگ‌ترین مشکلات در مورد لاستیک‌های خودرو را می‌توان پنچری بسیار زیاد آن‌ها نسبت به نسل امروزی دانست.

 

معایب لاستیک تیوبلس

این لاستیک‌ها قیمت بیشتری نسبت به تایرهای معمولی دارند. نیاز به مراقبت بیشتری هم دارند. برای نصب آن گاهی نیاز به تلمبه خواهید داشت. برای نصب کردن آن به درزگیر و نوارهای داخل طوقه نیاز دارید. همچنین نیاز به تمیزکاری درزها، طوقه‌ها و درزگیری‌ها نیز هست.

 

بررسی والف لاستیک تیوبلس

والف لاستیک تیوبلس را کنترل کنید. یکی از قسمت‌هایی که می‌تواند دچار نشتی هوا شود، والف لاستیک نصب شده بر روی رینگ خودرو است. این والف از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. چرا که خرابی و ترک‌خوردگی کناره‌های آن می‌تواند باعث خارج شدن باد لاستیک به صورت یکباره شده و لاستیک کارایی خود را از دست دهد. این شرایط در رانندگی‌های جاده‌های برون شهری و سرعت‌های بالا می‌تواند خطرساز باشد.

 

جا به جایی لاستیک تیوبلس

لاستیک‌ها را جا به جا کنید. سعی کنید برای استفاده بهینه از لاستیک‌های خودرو آن‌ها را به صورت دوره‌ای و برنامه‌ریزی شده جا به جا کنید. می‌توان چرخ‌های جلو خودرو را به عقب منتقل کرد یا به صورت ضربدری چرخ‌های جلو و عقب را جا به جا کرد. این کار باعث می‌شود تا تمامی لاستیک‌های شما به صورت یکنواخت استفاده شوند و در صورتی که یکی از چرخ‌ها دارای لاستیک سابی باشد، جا به جایی لاستیک‌ها باعث می‌شود تا تمامی لاستیک‌ها به صورت یکنواخت دچار کاهش کارایی و آسیب شوند.

 

کلام آخر

در پایان باید به این نکته اشاره کرد که لاستیک تیوبلس باعث شده است تجربه و شرایط رانندگی به میزان قابل توجهی تغییر کند. با این لاستیک‌ها لرزش‌ها و ضربه‌های سطح جاده کم‌تر به بدنه منتقل می‌شود. از جمله مهم‌ترین عوامل مؤثر در افزایش طول عمر لاستیک‌ها استفاده از انواع مواد شستشو استاندارد و واکس‌های محافظ است که علاوه بر زیباسازی تایرها عمر مفید آن‌ها را افزایش می‌دهد. در صورت تمایل می‌توانید به فروشگاه اینترنتی هافنر جهت تهیه این محصولات مراجعه نمایید.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x