ecu خودرو چیست؟

Ecu بخش مهم و ضروری هر خودرو است. با وجود این قطعه تعمیرپذیر می‌توانید از خطرات احتمالی خودرو آگاه شوید. البته تعمیرپذیر بودن این قطعه بستگی به ناحیه آسیب دیده دارد. چنانچه بخش حافظه دائم آسیب دیده باشد، شما نمی‌توانید اطلاعات را بازگردانی کنید. در واقع این قطعه حکم کامپیوتر خودرو را دارد که به کمک سنسورهای به کاررفته در آن شما را از آسیب‌های ایجاد شده آگاه می‌سازد. در این مقاله از هافنر قصد داریم به بررسی وظیفه این قطعه و علائم خرابی و عواقب آن بپردازیم.

ecu خودرو چیست؟

کامپیوتر خودرو دارای سنسورهایی در کل خودرو است. در واقع در زمان خطر یا آسیب این سنسورها دستور را به خروجی‌های خودرو می‌رسانند. برای مثال چراغ موتور روشن می‌شود که نشان از خرابی کامپیوتر خودرو است. شما می‌توانید علاوه بر آشنایی با ای سی یو در این مقاله از طریق این سایت نسبت به خرید واکس لاستیک ماشین اقدام نمایید. واکس‌های هافنر علاوه بر براق کردن، سبب محافظت و طول عمر لاستیک نیز می‌شوند.

اجزای ecu خودرو

با وجود اندازه کوچک، ECU  از چندین جزء مهم تشکیل شده است. این اجزا عبارت‌اند از:

 • مبدل‌های آنالوگ به دیجیتال A به D
 • خروجی‌های دیجیتال سطح بالا ECU
 • مبدل‌های دیجیتال به آنالوگ D به A
 • کاندیشنر سیگنال
 • تراشه‌های ارتباطی

با درک علل بالقوه خرابی و آشنایی با مکان‌ها و اجزای نصب، صاحبان خودرو بهتر می‌توانند مشکلات مربوطه را شناسایی و برطرف کنند.

اجزا ای سی یو خودرو

انواع ای سی یو Ecu ماشین

با پیشرفت تکنولوژی خودرو، انواع مختلفی از ECU ها پدید آمده‌اند. در اینجا به برخی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • ماژول کنترل موتور
 • ماژول کنترل بدنه
 • ماژول کنترل پیشران
 • ماژول کنترل ABS
 • ماژول HVAC
 • ماژول کنترل ایربگ
 • ماژول کنترل انتقال

وظایف ای سی یو خودرو

واحد کنترل الکترونیکی خودرو عملکردهای مهم و مختلفی را با کمک سنسورها انجام می‌دهد. بیایید برخی از وظایف آن را بررسی کنیم.

 • ثبت کردن وضعیت خودرو

ECU به عنوان متری عمل می‌کند که از طریق سنسورها به قسمت‌های مختلف خودرو متصل می‌شود. اطلاعات را از این حسگرها دریافت می‌کند و بر اساس داده‌هایی که جمع‌آوری می‌کند اقدامات لازم را انجام می‌دهد.

 • پیشگیری از سرقت وسیله نقلیه

خودروهای مدرن مجهز به سیستم‌های ضد سرقت یا ایموبلایزر هستند. کاربرد این قطعه در زمان سرقت به این شکل است که یک کد از پیش نوشته شده را می‌خواند و آن را با کد سوئیچ تنظیم شده کارخانه مطابقت می‌دهد. تنها و اگر کدها مشابه بودند، موتور مجاز به روشن شدن است.

 • کنترل سرعت و دور موتور

سازندگان خودرو برای محافظت از خودرو، برای موتور سرعت خاصی را تعریف می‌کنند. اگر دور موتور از آستانه تعیین شده فراتر رود، کامپیوتر خودرو دستور می‌دهد تا منبع سوخت قطع شود و دور موتور کاهش یابد.

 •  کنترل و تنظیم سوخت مصرفی

ECU کنترل کاملی بر تنظیم سوخت دارد. برخی از افراد تنظیمات این قطعه را برای بهینه‌سازی شتاب تغییر می‌دهند که ممکن است منجر به افزایش مصرف سوخت شود. دقت داشته باشید که مشکلات کامپیوتر خودرو می‌تواند منجر به مصرف سوخت بیش‌تر شود.

 •  عملکرد ویژه در موقعیت‌های بحرانی

کامپیوتر خودرو در شرایط بحرانی مختلف عملکردهایی را از خود نشان می‌دهد. باز شدن کیسه هوا، ترمز اضطراری، اطفاء حریق و زوایای انحراف چرخ برخی از عملکردهایی هستند که بدون وجود این قطعه حساس و مهم انجام نخواهند شد.

 •  آگاه سازی از نقص خودرو

یکی دیگر از وظایف مهم رایانه خودرو این است که رانندگان را در مورد مشکلات موجود در خودرو مطلع ‌کند. اگر رایانه اطلاعات ناقص دریافت کند، نشانگر چراغ چک را فعال می‌کند تا به راننده هشدار دهد. در چنین مواقعی باید موتور خودرو بررسی شود.

وظایف ای سی یو خودرو

نحوه عملکرد کامپیوتر خودرو

ECU که به عنوان رایانه خودرو نیز شناخته می‌شود، واحد کنترل الکترونیکی است که مسئول مدیریت عملکردهای مختلف در یک وسیله نقلیه است. این قطعه شامل ریزپردازنده‌ها و تراشه‌های مختلفی است که مصرف سوخت، عملکرد سوپاپ هوا و غیره را کنترل می‌کند.

برای کارکرد موثر، واحد کنترل الکترونیکی به سنسورهای متعددی که در سرتاسر خودرو قرار گرفته اند، متکی است. این سنسورها شامل سنسور دور موتور، سنسور سوپاپ گاز، سنسور دمای آب، سنسور اکسیژن و سنسور شوک می‌شوند.

نحوه عملکرد کامپیوتر خودرو

محل نصب ای سی یو در ماشین

مکان نصب رایانه ماشین در خودروهای مختلف متفاوت است. مثلا در پژو 206 و 405 می‌توانید در نزدیکی سینی موتور برف‌پاک‌کن در سمت راننده آن را ببینید؛ اما در پیکان SAGEM-SL96 رایانه خودرو در زیر داشبور سرنشین وجود دارد یا در پراید کامپیوتر خودرو را در نزدیکی جعبه فیوز و زیر نمایشگرها می‌توانید پیدا کنید. اگر در حال جستجو ای سی یو در خودرو پیکان کلاسیک خود هستند، پیشنهاد می‌کنیم با خرید واکس داشبورد ماشین از تولیدی تخصصی هافنر با یک تیر دو نشان بزنید.

علائم خرابی ecu خودرو

وقتی نوبت به شناسایی خرابی واحد کنترل الکترونیکی خودرو می‌رسد، باید به چند علامت توجه کنید. مشکلاتی نظیر خرابی چراغ موتور، لرزش خودرو و روشن نشدن موتور می‌تواند نشان دهنده خرابی واحد کنترل موتور باشد. به یاد داشته باشید، گرچه توجه به این نکات مهم است؛ اما لزوما این مشاهدات به تنهایی شواهد قطعی از خرابی واحد کنترل نیستند. لازم به ذکر است در صورت نیاز به خرید جرم گیر بدنه خودرو با بهترین کیفیت می‌توانید کلیک نمایید.

 •  چشمک زدن چراغ موتور

اگر سنسورهای مختلف در خودرو مشکل داشته باشند یا به درستی کار نکنند، چراغ موتور روشن می‌شود و خطایی در ECU نمایش داده می‌شود.

 • از کار افتادن موتور

گاهی اوقات، ممکن است خودرو حتی در هنگام احتراق، روشن نشود. این مشکل می‌تواند ناشی از خرابی واحد کنترل موتور باشد که از اشتعال شمع جلوگیری می‌کند و در نتیجه موتور را از کار می‌اندازد.

 • زمانی که موتور شروع به لرزیدن می‌کند.

خرابی رایانه ماشین می‌تواند منجر به لرزش موتور و کاهش توان خروجی شود. هنگامی که این قطعه خراب می‌شود، ممکن است چندین سیلندر جرقه‌زنی نداشته باشند‌. در این صورت موتور دچار لرزش می‌شود.

 • کاهش قدرت موتور

عملکرد نادرست واحد کنترلی موتور می‌تواند به زمان‌بندی نادرست پاشش سوخت منجر شود و در نتیجه قدرت موتور به میزان قابل توجهی کاهش یابد. علاوه بر این، قطعه‌های آسیب دیده ممکن است برای محاسبه دقیق مصرف سوخت مشکل ایجاد کنند.

 • توقف‌های مکرر و ناگهانی

خرابی ECU باعث ایجاد مشکلات غیرمنتظره در دور آرام می‌شود. به عنوان مثال، خودرو در چراغ‌ راهنمایی متوقف می‌شود. این توقف‌های متناوب ممکن است از یک الگوی قابل پیش‌بینی پیروی نکند. در نتیجه عیب‌یابی دشوار خواهد شد.

ای سی یو Ecu

دلایل خرابی ای سی یو خودرو

واحد کنترل موتور وظیفه شناسایی و گزارش خرابی در قسمت‌های مختلف خودرو را بر عهده دارد. با این حال، عوامل متعددی وجود دارد که می‌تواند منجر به خرابی و آسیب به آن شود. این دلایل عبارت‌اند از:

 1. اگر در سیستم سیم‌کشی اتصال کوتاه وجود داشته باشد می‌تواند باعث سوختن رایانه خودرو شود.
 2. گرچه قطعات این قسمت مهم درون محفظه‌ای محافظت می‌شود؛ اما هجوم ارتعاشات بسیار سبب خرابی این قطعه می‌شوند.
 3. محل نصب و قرارگیری کامپیوتر خودرو بسیار مهم است؛ چراکه این قطعه در تابستان‌های گرم و دمای بالا آسیب می‌بیند.

عیب یابی ای سی یو ECU ماشین

خرابی ECU می‌تواند در دو حالت خرابی سخت‌افزار و خرابی نرم‌افزار رخ دهد. بیایید در مورد چگونگی شناسایی و رسیدگی به این مسائل بحث کنیم.

 •  انجام تست مولتی‌متر برای بررسی سیستم سیم‌کشی خودرو

قبل از نصب یک سیم‌پیچ جدید، بررسی سیم‌کشی ماشین بسیار مهم است. کویل‌های سوخته می‌تواند در نتیجه سیم‌کشی نادرست یا یک قطعه معیوب در ای سی یو باشد. این قطعه آسیب دیده را می‌توان با استفاده از یک مولتی‌متر متصل به سیم‌پیچ‌ها و ایسیو آزمایش کرد. با قرار دادن مولتی‌متر روی پایانه‌های مثبت و منفی باتری، می‌توانید بررسی کنید که آیا سیم‌کشی به بدنه متصل است یا خیر. اگر مولتی‌متر بوق بزند، نشان دهنده مشکل سیم‌کشی است و چنانچه صدای بوق را نشنوید، یعنی احتمال آسیب در خود ای سی یو وجود دارد.

عیب یابی ای سی یو ECU ماشین

 • تست سیستم ای سی یو زمانی که دود سیاه مشاهده می‌کنیم.

هنگامی که دود سیاه مشاهده می‌شود و سوزن انژکتور به درستی پاشش می‌کند، مشکل می‌تواند به سوزن انژکتور یا سیم‌کشی خودرو مربوط باشد. با این حال، اگر سوزن انژکتور و سیم‌کشی ایرادی ندارند، بررسی سیستم ایسیو ضروری است. اگر نگاتیوهایی که به سوزن انژکتور می‌روند منفی دائمی باشند، نشان دهنده مشکل است. علاوه بر این، اگر درایور AC که سیگنال منفی را به سوزن انژکتور می‌فرستد منفی ثابت باشد، نشان دهنده یک نقص است.

آیا می‌توان ECU خودروها را با هم تعویض کرد؟

در حالی که امکان تعویض ECU خودرو وجود دارد، مهم است که توجه داشته باشید که این قطعات معمولاً برای یک وسیله نقلیه خاص ساخته می‌شوند. پس تعویض کامپیوتر خودروهای مختلف زیاد توصیه نمی‌شود؛ چراکه ویژگی‌ها و برنامه‌ریزی آن باید با قسمت اصلی مطابقت داشته باشد تا از سازگاری و عملکرد مناسب، اطمینان حاصل شود. استفاده از قطعه‌ای ناسازگار می‌تواند منجر به مشکلات و نقص‌های احتمالی شود.

آیا ماشین می‌تواند بدون ECU کار کند؟

در حالی که برخی از خودروهای مدرن ممکن است با رایانه معیوب کار کنند؛ اما رانندگی بدون آن ممکن نیست. این قطعه عملکردهای حیاتی مانند تزریق سوخت الکترونیکی را برعهده دارد؛ بنابراین عدم وجود آن مانع از کارکرد صحیح موتور می‌شود. اطمینان از عملکرد صحیح برای عملکرد بهینه خودرو بسیار مهم است.

کلام پایانی

ذکر این نکته ضروری است که آسیب ECU می‌تواند مشکلات مختلفی را در خودرو ایجاد کند و حتی در برخی موارد باعث از کار افتادن خودرو شود. با شناخت دقیق وظایف کامپیوتر خودرو و علائم و نشانه‌های خرابی این قطعه می‌توانید سریع‌تر متوجه آسیب شوید و در صدد برطرف کردن مشکل برآیید. توجه داشته باشید که در زمان عیب‌ یابی ای سی یو خودرو مشورت با یک تکنسین حرفه‌ای می‌تواند کمک شایانی برایتان باشد.

مقالات دیگر هافنرواش

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x